Top Channel/ Vallja e tufës së sardeleve para shfarosjes nga predatorët në oqeanin Indian

Pubblicato il 21 lug 2021
visualizzazioni 2 741
1

Çdo vit miliona sardele udhëtojnë përgjatë rrymave të ftohta detare pranë brigjeve të Afrikës së Jugut në Oqeanin Indian, gjatë muajve të dimrit në hemisferën jugore të globit.

Por rrugëtimi i tyre tërheq predatorë të panumërt teksa delfinë e peshkaqenë mblidhen për gjuetinë e tyre, duke krijuar pamje spektakolare që mahnisin turistët që arrijnë t’i zbulojnë.

Amatorët e botës ujore në pamje, tregojnë se duke ndjekur tufat e delfinëve drejt ushqimit, arrijnë në pikën e takimit të predatorëve me tufat e sardeleve.

Këto të fundit tentojnë t’u shpëtojnë sulmeve të tyre me vallëzime të sinkronizuara në tufë, por me peshkaqenët në thellësi dhe delfinët që i sulmojnë nga më afër sipërfaqes, fati i tyre është i vulosur.
Pamjet: AFP

Departamenti i Informacionit, më i madhi, më kryesori në Top Channel, i cili shënoi fillimin e televizionit me edicionin e lajmeve në 20 dhjetor 2001. Përmes informacioneve të shpejta, të sakta dhe të thelluara, reportazheve dhe rubrikave të tjera informative, Top Channel është kthyer në burimin kryesor dhe me prestigjioz të informimit të të gjithëve në Shqipëri, në hapësirën mbarëshqiptare dhe kudo tjetër në botë ku shqiptarët jetojnë. Top Channel është i pranishëm me kamerat dhe gazetarët e tij në të gjitha ngjarjet më të rëndësishme të vendit dhe në botë, me edicionet e tij informative.

Për më shumë vizitoni: top-channel.tv/

Subscribe to "Top Channel" on ITload Channel for NEWS and TV
Shows HERE: bit.ly/2Y15KwK
For more content from click HERE: www.top-channel.tv
Like Top Channel on Facebook HERE: bit.ly/2FglWTs
Follow Top Channel on Instagram HERE: bit.ly/2uaYG2U
Follow Top Channel on Twitter HERE: bit.ly/2TJndeH

Top Channel Albania